Řecké báje Tisk Email
Středa, 17 Září 2008 01:54
Řecké bájeOsvědčená dvojice Zdeněk Barták a Jiří Chalupa zpracovali s humorem sobě vlastním krásné antické téma pro nejmenší diváky. Hrají Eva Hrušková a Jan Přeučil.

ŘECKÉ BÁJE na jevišti rozehrávají EVA HRUŠKOVÁ a JAN PŘEUČIL. Toto představení pro děti od 5 do 12 let je pestrá interaktivní koláž, která přináší jednoduché základní informace o starověkém Řecku a jeho bájích, to vše velice zábavnou formou, která zaujme i ty nejmenší diváky.

Jan Přeučil a Eva Hrušková zde vystupují v rolích antických bohů, ztělesňují boha Dia a jeho ženu Héru. Idylický obrázek děti seznamuje s některými ze základních postav řecké mytologie.

Děti na jevišti v první polovině představení vystupují jako Héfaistos, Apollón, Hermes, prostě jako bohové, kteří bydlí na věhlasné hoře Olympu a společně tvoří jednu velkou rodinu.

Tuto povedenou rodinku doplní krásné loutky boha Árese a bohyně Artemis.V další části si protagonisté představení zahrají s dětmi na Paridův soud: dvě děvčata ztělesní Pallas Athénu a bohyni Afrodité. Herci poví něco o léčkách v dějinách i v životě, dojde totiž na Trojského koně. Připomenou si, že „válka je velká ošklivina, válka to není žádná psina, rozbitý hračky a maminčin pláč, ztracenej pejsek a bolest a fáč… to je válka“.

Významný podíl tu mají i tentokrát mít rytmické písničky, které tvoří zajímavý kontrapunkt ke klasickému tématu, a podporují hlavní záměr: seznámit děti nejen se střípkem slavných bájí, ale také s obdobím, kterému se říká antika. Oba herci přiblíží malým divákům obrázky z řeckých bájí a snad je i přivedou k četbě a zájmu o tato témata.

Zábavnou formou se malým divákům pootevřou dvířka vedoucí ke světové pokladnici kultury a vědění. Nemusíte se bát obsadit hlediště ani předškoláky, rozumí a reagují bezvadně.

Scénář a texty písní JIŘÍ CHALUPA, dramaturg dětského vysílání ČT, ten malým divákům velmi dobře rozumí! Loutky a výprava JAROSLAV DOLEŽAL, hudba ZDENĚK BARTÁK.

Představení podpořilo Hlavní město Praha.